Kontakta oss

Har du en fråga till vår kundtjänst? Använd vårt kontaktformulär. Du kan även boka service och boka ett möte.


Huvudkontor

Presto Brandsäkerhet AB
Värmbolsvägen 2, BOX 315
641 23 Katrineholm

Org.nummer: 556112-0584

Telefon: 010-45 20 000
E-post info@presto.se
……………….
Öppettider:
mån-tors 07.30 – 16.30
fre 07.30 – 15.30
lör-sön stängt

Kundtjänst och service

Telefon: 010-45 20 010
E-post: kundtjanst@presto.se
Kontaktformulär


 Order och försäljning

Telefon: 010-45 20 020
E-post: orders@presto.se


SBA och PreVision

Telefon: 010-45 20 030
E-post: prevision@presto.se


Utbildning

Telefon: 010-45 20 060
E-post: utbildning@presto.se

 


Kontaktuppgifter till personal på lokala kontor i våra fem regioner hittar du i menyn (till vänster).


Ledning

Anders
Danielson
VD/Koncernchef

anders.danielson@presto.se
070-876 01 01

Madelene
Tegerstrand
vVD/Ekonomichef

madelene.tegerstrand@presto.se
010-45 20 027

Johan
Wiksäter
Operativ chef

johan.wiksater@presto.se
010-45 20 400

 

Jörgen
Danielsson
Kvalitets- och miljöchef

jorgen.danielsson@presto.se
010-45 20 018

Thomas
Härell
Produktionschef

thomas.harell@presto.se
010-45 20 017

Göran
Hult
Inköpschef/Teknik & Utveckling

goran.hult@presto.se
010-45 20 014

 

Daniel
Friberg
Försäljningschef
Marknadschef
(Utvecklingsansvarig PreVision)

daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Erik Secher
Senior Advisor

erik.secher@presto.se
010-45 20 059


Försäljningsavdelning

 

Daniel
Friberg
Försäljningschef
Marknadschef
(Utvecklingsansvarig PreVision)

daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Erik Secher
Senior Advisor

erik.secher@presto.se
010-45 20 059

Centralförsäljning
Christer
Sönnerlid
Key Account Manager

christer.sonnerlid@presto.se
010-45 20 049

Jan
Bennerhed
Key Account Manager

jan.bennerhed@presto.se
010-45 20 036

Louise
Genz
Key Account Manager

louise.genz@presto.se
010-45 20 025

 

Magnus
Eclundh
Key Account Manager

magnus.eclundh@presto.se
010-452 00 82

Marcus
Kjellberg
Key Account Manager

marcus.kjellberg@presto.se
010-45 20 204

Roger
Gullbrand
Key Account Manager

roger.gullbrand@presto.se
010-45 20 048

 

Kundtjänst
Peter
Eriksson
Kundtjänstchef

peter.eriksson@presto.se
010-45 20 070

Kundtjänst
Service
Eva Drevemo-Jansson
Indira Ferizovic
Jesper Jonsson
Kevin Hagberg

kundtjanst@presto.se
010-45 20 010

Kundtjänst
Försäljning
Mika Koljonen
Carina Lilja
Sofia Pettersson

orders@presto.se
010-45 20 020

Kundtjänst
PreVision
Camilla Bergman
Alexandra Lindqvist

prevision@presto.se
010-45 20 030

Brandposter / Stigarledningar
Robert
Johansson
Affärsområdeschef Brandposter / Stigarledningar

robert.johansson@presto.se
010-45 20 041

Magnus
Pegefelt
Säljare Brandposter / Stigarledningar

magnus.pegefelt@presto.se
010-45 20 029

Anders
Cederholm
Säljare Brandposter / Stigarledningar

anders.cederholm@presto.se
010-45 20 063

Punktskydd
Glenn
Reinholds
Produktchef Punktskydd

glenn.reinholds@presto.se
010-45 20 051


Utbildning och SBA

Daniel
Friberg
Försäljningschef
Marknadschef
(Utvecklingsansvarig PreVision)

daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Lars
Niklasson
Affärsområdeschef Utbildning

lars.niklasson@presto.se
010-45 20 200

Alexa
Svedberg
Utbildningschef

alexa.svedberg@presto.se
010-45 20 404

 

Christel
Löfvendahl
Projektledare SBA

christel.lofvendahl@presto.se
010-45 20 005

Cazzandra
Nygren
Utbildningssamordnare

cazzandra.nygren@presto.se
010-45 20 009

Lena
Arntzen
Utbildningssamordnare

lena.arntzen@presto.se
010-45 20 008

 

Amanda
Hansson
Säljare Utbildning
Region Väst & Syd

amanda.hansson@presto.se
010-45 20 447

Per-Erik
Andersson
Säljare Utbildning
Region Mitt & Öst

pelle.andersson@presto.se
010-45 20 478


Vattensprinklersystem

Niclas
Mantinieks
Affärsområdeschef Sprinkler &
Gassläckningssystem inkl. larm

niclas.mantinieks@presto.se
010-45 20 450

Christer
Balkenstig
Entreprenadchef
Sakkunnig Vattensprinkler
Behörig Ingenjör Vattensprinkler

christer.balkenstig@presto.se
010-45 20 006

Bernt
Liljekvist
Konstruktör

bernt.liljekvist@presto.se
010-45 20 083

 

Rigas
Bersofliotis
Projektsäljare Sprinkler

rigas.bersofliotis@presto.se
010-45 20 448

 


Brandlarm / Fasta släcksystem – Gas

Niclas
Mantinieks
Affärsområdeschef Sprinkler &
Gassläckningssystem Inkl. Larm

niclas.mantinieks@presto.se
010-452 04 50

Mikael
Hansson
Produktchef Gassläcksystem

mikael.hansson@presto.se
010-45 20 491

Agne
Pålsson
Servicechef Gas & Detektering/Marin

agne.palsson@presto.se
010-45 20 451

 

Stefan
Pettersson
Projektsäljare

stefan.pettersson@presto.se
010-45 20 496

Malte
Jonasson
Projektsäljare

malte.jonasson@presto.se
010-45 20 488

 

 Leif
Berglund
Projektsäljare

leif.berglund@presto.se
010-45 20 483

Kristoffer
Holmberg
Projektledare Gas/Brand,
behörig ingenjör brandlarm,
sakkunnig brandlarm

kristoffer.holmberg@presto.se
010-45 20 471

Mike
Crossdal
Projektledare Släckanläggningar

mike.crossdal@presto.se
010-45 20 487

 

Jari
Burtsov
Säljare Brandlarm

jari.burtsov@presto.se
010-45 20 453

Kenth
Hällgren
Ledande Tekniker Brandlarm. Projektledare

kenth.hallgren@presto.se
010-45 20 459

Rasmus
Lannér
Projektsäljare Brandlarm

rasmus.lanner@presto.se
010-45 20 146

 

 Marcus
Asplund
Behörig Ingenjör Brandlarm

marcus.asplund@presto.se
010-45 20 251


Teknik och inköp

Göran
Hult
Teknik- och inköpschef

goran.hult@presto.se
010-45 20 014

Patrik
Roxström
Teknik

patrik.roxstrom@presto.se
010-45 20 037

Lars
Östrand
Teknik

lars.ostrand@presto.se
073-031 59 40

 

Rickard
Fagerström
Inköpare

rickard.fagerstrom@presto.se
010-45 20 039

Adam
Hedbris
Inköpsassistent

adam.hedbris@presto.se
010-45 20 026

Madeleine
Gerdåker
Inköpsassistent

madeleine.gerdaker@presto.se
010-45 20 015

 


Marknad

Daniel
Friberg
Försäljningschef
Marknadschef
(Utvecklingsansvarig PreVision)

daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Helin
Said
Marknadsassistent

helin.said@presto.se
010-45 20 028