Kontakta oss

Har du en fråga till vår kundtjänst? Använd vårt kontaktformulär. Du kan även boka service och boka ett möte.

Huvudkontor

Presto Brandsäkerhet AB
Värmbolsvägen 2, BOX 315
641 23 Katrineholm

Org.nummer: 556112-0584
Telefon: 010-45 20 000
E-post: info@presto.se

Öppettider

mån-tors: 07.30 till 16.30
fre: 07.30 till 15.30
lör-sön: stängt

Kundtjänst och service

Telefon: 010-45 20 010
E-post: kundtjanst@presto.se
Kontaktformulär

Order och försäljning

Telefon: 010-45 20 020
E-post: orders@presto.se

SBA och PreVision

Telefon: 010-45 20 030
E-post: prevision@presto.se

Utbildning

Telefon: 010-45 20 060
E-post: utbildning@presto.se


Kontaktuppgifter till personal på lokala kontor i våra fem regioner hittar du i menyn (till vänster).


Ledning

Filip Bjurström

VD/Koncernchef
filip.bjurstrom@presto.se
010-45 20 040

Madelene Tegerstrand

vVD/Ekonomichef
madelene.tegerstrand@presto.se
010-45 20 027

Johan Wiksäter

Divisionschef
johan.wiksater@presto.se
010-45 20 400

Gustav Paringer

Divisionschef
gustav.paringer@presto.se
090-780 80 02

Daniel Friberg

Försäljningschef
Marknadschef

daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Jörgen Danielsson

Kvalitets- och miljöchef
jorgen.danielsson@presto.se
010-45 20 018

Thomas Härell

Produktionschef
thomas.harell@presto.se
010-45 20 017

Göran Hult

Inköpschef/Teknik & Utveckling
goran.hult@presto.se
010-45 20 014

Försäljningsavdelning

Daniel Friberg

Försäljningschef/Marknadschef

daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Linus Månsson

Head of KAM/AM

linus.mansson@presto.se
010-45 20 081

Jan Bennerhed

Key Account Manager
FM-bolag/Transport & Logistik/Bank,
Finans & Tjänstebolag
jan.bennerhed@presto.se
010-45 20 036

Louise Genz

Key Account Manager
FM-bolag/Transport & Logistik/Bank,
Finans & Tjänstebolag
louise.genz@presto.se
010-45 20 025

Ramus Rapp

Account Manager
Industri/Energibolag/Data IT Telekom/
Skogs- & Jordbruk
rasmus.rapp@presto.se
010-45 20 437

Marcus Kjellberg

Key Account Manager
Detaljhandel/Privat Vård & Skola/
Hotell & Restaurang
marcus.kjellberg@presto.se
010-45 20 204

Camilla Mikkelsen

Account Manager
Industri/Energibolag/Data IT Telekom/
Skogs- & Jordbruk
camilla.mikkelsen@presto.se
010-45 20 304

Amanda Hansson

Account Manager
Detaljhandel/Privat Vård & Skola/
Hotell & Restaurang
amanda.hansson@presto.se
010-45 20 447

Linda Weidler

Account Manager
Fastighetsbolag/Byggsektorn
linda.weidler@presto.se
010-45 20 130

Jonny Ramberg

Account Manager
Fastighetsbolag/Byggsektorn
jonny.ramberg@presto.se
010-45 20 103

Magnus Svalin

Bid Manager
LoU
magnus.svalin@presto.se
010-45 20 145

Ulf Allvar

Key Account Manager
Fasta System
ulf.allvar@presto.se
010-45 20 373

Centralförsäljning

Roger Gullbrand

Key Account Manager
Återförsäljare
roger.gullbrand@presto.se
010-45 20 048

Anders Karlsson

Affärsområdeschef
anders.karlsson@presto.se
010-45 20 049

Kundtjänst

Peter Eriksson

Kundtjänstchef

peter.eriksson@presto.se
010-45 20 070

Kundtjänst Service

Kundtjänstmedarbetare
Eva Drevemo-Jansson
Indira Ferizovic
Jesper Jonsson
Michaela Sjöman
Gunilla Rosenlund

kundtjanst@presto.se
010-45 20 010

Kundtjänst Försäljning

Kundtjänstmedarbetare
Mika Koljonen
Carina Lilja
Louise Frank
Sofia Pettersson (föräldraledig)

orders@presto.se
010-45 20 020

Kundtjänst PreVision

Kundtjänstmedarbetare
Camilla Bergman
Alexandra Lindqvist

prevision@presto.se
010-45 20 030

Brandposter / Stigarledningar

Robert Johansson

Affärsområdeschef
Brandposter / Stigarledningar
robert.johansson@presto.se
010-45 20 041

Magnus Pegefelt

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
magnus.pegefelt@presto.se
010-45 20 029

Anders Cederholm

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
anders.cederholm@presto.se
010-45 20 063

Rigas Bersofliotis

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
rigas.bersofliotis@presto.se
010-45 20 448

Utbildning och SBA

Gustav Nord

Affärsområdeschef
(Utvecklingsansvarig PreVision)
gustav.nord@presto.se
090-78 08 001

Joachim Palmgren

Affärsutvecklingschef
Utbildning
joachim.palmgren@presto.se
076-16 56 737

Johan Larsson

Utbildningschef
johan.larsson@presto.se
090-780 80 04

Per-Erik Andersson

Säljare Utbildning
Region Mitt & Öst
pelle.andersson@presto.se
010-45 20 478

Cazzandra Nygren

Kompetensrådgivare
Region Mitt
cazzandra.nygren@presto.se
010-45 20 009

Liv Svanberg

Kompetensrådgivare
Region Nord
liv.svanberg@presto.se
090-78 08 003

Caroline Nordh

Kompetensrådgivare
Region Mitt
caroline.nordh@presto.se
090-20 60 742

Susanne Larsson

Kompetensrådgivare
Region Väst
susanne.larsson@presto.se
090-78 08 000

Stina Brandt

Kompetensrådgivare
Region Nord
stina.brandt@presto.se
090-78 08 011

Peter Boman

Kompetensrådgivare
Region Syd
peter.boman@presto.se
073-40 95 565

Mimmie Larsson

Kompetensrådgivare
Region Syd
mimmie.larsson@presto.se
070-99 13 851

Philip Morin

Key Account Manager
philip.morin@presto.se
092-04 07 421

Pia Windh

Kompetensrådgivare
Region Syd
pia.windh@presto.se
073-81 23 796

Annelie Karlsson

Kompetensrådgivare
Region Nord
annelie.karlsson@presto.se
024-32 04 112

Brandlarm / Fasta släcksystem – Gas

Mikael Johansson

Affärsområdeschef
Affärsutveckling Gas & Detektion
mikael.johansson@presto.se
010-45 20 000

Mikael Hansson

Produktchef
Gassläcksystem
mikael.hansson@presto.se
010-45 20 491

Jari Burtsov

Säljare
Brandlarm
jari.burtsov@presto.se
010-45 20 453

Kristoffer Holmberg

Projektledare
Gas/Brand,
behörig ingenjör brandlarm,
sakkunnig brandlarm
kristoffer.holmberg@presto.se
010-45 20 471

Rasmus Lannér

Projektledare
Gassläcksystem
rasmus.lanner@presto.se
010-45 20 146

Kenth Hällgren

Ledande Tekniker
Brandlarm. Projektledare
kenth.hallgren@presto.se
010-45 20 459

Teknik och inköp

Göran Hult

Teknik- och inköpschef
goran.hult@presto.se
010-45 20 014

Patrik Roxström

Teknik
patrik.roxstrom@presto.se
010-45 20 037

Lars Östrand

Teknik
lars.ostrand@presto.se
073-031 59 40

Rickard Fagerström

Inköpare
rickard.fagerstrom@presto.se
010-45 20 039

Adam Hedbris

Inköpare
adam.hedbris@presto.se
010-45 20 026

Madeleine Gerdåker

Inköpsassistent
madeleine.gerdaker@presto.se
010-45 20 015

Marknad

Daniel Friberg

Försäljningschef/Marknadschef
daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Helin Said

Marknadsassistent
helin.said@presto.se
010-45 20 028