Kontakta oss

Har du en fråga till vår kundtjänst? Använd vårt kontaktformulär. Du kan även boka service och boka ett möte.


Huvudkontor

Presto Brandsäkerhet AB
Värmbolsvägen 2, BOX 315
641 23 Katrineholm

Telefon: 010-45 20 000
Fax: 010-45 20 001
E-post info@presto.se
……………….
Öppettider:
mån-tors 07.30 – 16.30
fre 07.30 – 15.30
lör-sön stängt

Kundtjänst och service

Telefon: 010-45 20 010
E-post: kundtjanst@presto.se
Kontaktformulär


 Order och försäljning

Telefon: 010-45 20 020
E-post: orders@presto.se


SBA och PKS

Telefon: 010-45 20 030
E-post: pksadmin@presto.se

 


Kontaktuppgifter till personal på lokala kontor i våra fem regioner hittar du i menyn (till vänster).


Ledning

Anders
Danielson
VD/Koncernchef

anders.danielson@presto.se
070-876 01 01

Madelene
Tegerstrand
vVD/Ekonomichef

madelene.tegerstrand@presto.se
010-45 20 027

Johan
Wiksäter
Operativ chef

johan.wiksater@presto.se
010-45 20 400

 

Jörgen
Danielsson
Kvalitets- och miljöchef

jorgen.danielsson@presto.se
010-45 20 018

Thomas
Härell
Produktionschef

thomas.harell@presto.se
010-45 20 017

Göran
Hult
Inköpschef/Teknik & Utveckling

goran.hult@presto.se
010-45 20 014

 

Erik Secher
Försäljningschef

erik.secher@presto.se
010-45 20 059


Försäljningsavdelning

Erik Secher
Försäljningschef

erik.secher@presto.se
010-45 20 059

Centralförsäljning
Christer
Sönnerlid
Key Account Manager

christer.sonnerlid@presto.se
010-45 20 049

Jan
Bennerhed
Key Account Manager

jan.bennerhed@presto.se
010-45 20 036

Louise
Genz
Key Account Manager

louise.genz@presto.se
010-45 20 025

 

Magnus
Eclundh
Key Account Manager

magnus.eclundh@presto.se
010-452 00 82

Marcus
Kjellberg
Key Account Manager

marcus.kjellberg@presto.se
010-45 20 204

Roger
Gullbrand
Key Account Manager

roger.gullbrand@presto.se
010-45 20 048

 

Kundtjänst
Peter
Eriksson
Kundtjänstchef

peter.eriksson@presto.se
010-45 20 070

Kundtjänst
Service
Eva Drevemo-Jansson
Indira Ferizovic
Jesper Jonsson
Kevin Hagberg

kundtjanst@presto.se
010-45 20 010

Kundtjänst
Försäljning
Mika Koljonen
Carina Lilja

orders@presto.se
010-45 20 020

Kundtjänst
PKS
Gunilla Rosenlund
Camilla Bergman
Alexandra Lindqvist Eriksson

pksadmin@presto.se
010-45 20 030

Brandposter / Stigarledning
Robert
Johansson
Affärsområdeschef Brandposter

robert.johansson@presto.se
010-45 20 041

Magnus
Pegefelt
Säljare Brandposter

magnus.pegefelt@presto.se
010-45 20 029

Anders
Cederholm
Säljare Brandposter

anders.cederholm@presto.se
010-45 20 063

Tomas
Kåretun
Säljare Brandposter

tomas.karetun@presto.se
010-45 20 062

Punktskydd
Glenn
Reinholds
Produktchef Punktskydd

glenn.reinholds@presto.se
010-45 20 051


Utbildning och SBA

Daniel
Friberg
Affärsområdeschef SBA

daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Alexa
Svedberg
Utbildningschef

alexa.svedberg@presto.se
010-45 20 404

Christel
Löfvendahl
Projektledare SBA

christel.lofvendahl@presto.se
010-45 20 005

 

Louise
Frank
Utbildningssamordnare

louise.frank@presto.se
010-45 20 060

Sofia
Pettersson
Utbildningssamordnare

sofia.pettersson@presto.se
010-45 20 064

Per-Erik
Andersson
Säljare Utbildning
Region Mitt & Öst

pelle.andersson@presto.se
010-45 20 478


Vattensprinklersystem

Niclas
Mantinieks
Affärsområdeschef Sprinkler &
Gassläckningssystem inkl. larm

niclas.mantinieks@presto.se
010-452 04 50

Mikael
Lundkvist
Entreprenadchef

mikael.lundkvist@presto.se
010-45 20 035

Christer
Balkenstig
Certifierad Ingenjör Vattensprinkler

christer.balkenstig@presto.se
010-45 20 006

 

Mikael
Eriksson
Projektledare Vattensprinkler

mikael.eriksson@presto.se
010-45 20 057

Bernt
Liljekvist
Konstruktör

bernt.liljekvist@presto.se
010-452 00 83

 


Brandlarm / Fasta släcksystem – Gas

Niclas
Mantinieks
Affärsområdeschef Sprinkler &
Gassläckningssystem Inkl. Larm

niclas.mantinieks@presto.se
010-452 04 50

Mikael
Hansson
Produktchef Gassläcksystem

mikael.hansson@presto.se
010-45 20 491

Agne
Pålsson
Arbetsledare Service Gas & Detktering/Marin

agne.palsson@presto.se
010-45 20 451

 

Kai
Rennelind
Arbetsledare Service Vattensprinkler

kai.rennelind@presto.se
010-45 20 458

Stefan
Pettersson
Projektsäljare

stefan.pettersson@presto.se
010-45 20 496

Malte
Jonasson
Projektsäljare

malte.jonasson@presto.se
010-45 20 488

 

 Leif
Berglund
Projektsäljare

leif.berglund@presto.se
010-45 20 483

Kristoffer
Holmberg
Projektledare Gas/Brand,
behörig ingenjör brandlarm,
sakkunnig brandlarm

kristoffer.holmberg@presto.se
010-45 20 471

Mike
Crossdal
Projektledare Släckanläggningar

mike.crossdal@presto.se
010-45 20 487

 

Jari
Burtsov
Säljare Brandlarm

jari.burtsov@presto.se
010-45 20 453

Kenth
Hällgren
Ledande Tekniker Brandlarm. Projektledare

kenth.hallgren@presto.se
010-45 20 459

 

Robert
Forsén
Servicetekniker,
Behörig Ingenjör Brandlarm

robert.forsen@presto.se
010-45 20 465

 Marcus
Asplund
Behörig Ingenjör Brandlarm

marcus.asplund@presto.se
010-45 20 251


Teknik och inköp

Göran
Hult
Teknik- och inköpschef

goran.hult@presto.se
010-45 20 014

Patrik
Roxström
Teknik

patrik.roxstrom@presto.se
010-45 20 037

Lars
Östrand
Teknik

lars.ostrand@presto.se
073-031 59 40

 

Inköp
Rickard Fagerström
Matilda Hult

inkop@presto.se

 


Marknad

Tim
Nordlöf
Marknadskommunikatör (föräldraledig)

tim.nordlof@presto.se
010-45 20 043

Föräldraledig: kontakta
Försäljningschef Erik Secher