Huvudkontor

Presto Brandsäkerhet AB
Värmbolsvägen 2, BOX 315
641 23 Katrineholm

Org.nummer: 556112-0584
Telefon: 010-45 20 000
E-post: info@presto.se
Faktura: faktura@presto.se

Öppettider

mån-tors: 07.30 till 16.30
fre: 07.30 till 15.30
lör-sön: stängt

Kundtjänst

Telefon: 010-45 20 010
E-post: kundtjanst@presto.se

Order/Supply Chain

Telefon: 010-45 20 020
E-post: orders@presto.se

SBA och PreVision

Telefon: 010-45 20 030
E-post: prevision@presto.se

Utbildning

Telefon: 010-45 20 060
E-post: utbildning@presto.se
Faktura: ekonomi.utbildning@presto.se


Ledning

Filip Bjurström

VD/Koncernchef
filip.bjurstrom@presto.se
010-45 20 040

Olof Fransson

Ekonomichef
olof.fransson@presto.se
070-51 72 022

Madelene Tegerstrand

Chef Verksamhetsutveckling
madelene.tegerstrand@presto.se
010-45 20 027

Daniel Friberg

Marknadschef
Kommunikationschef
daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Gustav Paringer

Förvärvsansvarig
Landschef Norge och Finland
gustav.paringer@presto.se
090-780 80 02

Ola Persson

Kommersiell chef
ola.persson@presto.se
076-89 05 811

Johan Wiksäter

Divisionschef
johan.wiksater@presto.se
010-45 20 400

Rejin Ahmad

Divisionschef
rejin.ahmad@presto.se
010-45 20 100

Emelie Arkad

Hållbarhets- och kvalitetschef
emelie.arkad@presto.se
010-45 77 905

Thomas Härell

Produktionschef
thomas.harell@presto.se
010-45 20 017

Göran Hult

Inköpschef/Teknik & Utveckling
goran.hult@presto.se
010-45 20 014

Marknad

Daniel Friberg

Marknadschef
Kommunikationschef
daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Amanda Hansson

Marknadskoordinator
amanda.hansson@presto.se
010-45 20 447

Försäljning

Johannes Dahlberg

Chef Key Account Manager
johannes.dahlberg@presto.se
045-17 06 922

Rasmus Rapp

Key Account Manager
Stockholm
rasmus.rapp@presto.se
010-45 20 437

Dennis Nilsson

Key Account Manager
Stockholm
dennis.nilsson@presto.se
010-45 77 848

Jonny Ramberg

Key Account Manager
Göteborg
jonny.ramberg@presto.se
010-45 20 103

Magnus Svalin

Bid Manager
LOU
magnus.svalin@presto.se
010-45 20 145

Kvalitet & miljö

Emelie Arkad

Hållbarhets- och kvalitetschef
emelie.arkad@presto.se
010-45 77 905

Kundtjänst

Kundtjänst Service

Kundtjänstmedarbetare
Eva Drevemo-Jansson
Indira Ferizovic
Jesper Jonsson
Camilla Bergman

kundtjanst@presto.se
010-45 20 010

Order/Supply Chain

Kundtjänstmedarbetare
Mika Koljonen
Carina Lilja
Karin Nagy

orders@presto.se
010-45 20 020

Projekt & implementering

Magnus Eclundh

Teamledare
magnus.eclundh@presto.se
010-45 20 082

Christel Löfvendahl

Projektledare
christel.lofvendahl@presto.se
010-45 20 005

Jenny Stenhammar

Projektkoordinator
jenny.stenhammar@presto.se
010-45 20 375


Förstahandsredskap

Anders Karlsson

Affärsområdeschef
anders.karlsson@presto.se
010-45 20 049

Roger Gullbrand

Key Account Manager
Återförsäljare
roger.gullbrand@presto.se
010-45 20 048

PreVision

Daniel Friberg

Utvecklingsansvarig
PreVision
daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

PreVision Support

prevision@presto.se
010-45 20 030

Brandposter / Stigarledningar

Robert Johansson

Affärsområdeschef
Brandposter / Stigarledningar
robert.johansson@presto.se
010-45 20 041

Magnus Pegefelt

Key Account Manager
Brandposter / Stigarledningar
magnus.pegefelt@presto.se
010-45 20 029

Anders Cederholm

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
anders.cederholm@presto.se
010-45 20 063

Johan Björnfot

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
johan.bjornfot@presto.se
010-45 20 361

Johan Hansson

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
johan.hansson@presto.se
010-45 20 362

Johan Björnfot

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
johan.bjornfot@presto.se
010-45 20 361

Utbildning

Utbildning

utbildning@presto.se
Faktura: ekonomi.utbildning@presto.se
010-45 20 060

Gustav Nord

Affärsområdeschef
gustav.nord@presto.se

Joachim Palmgren

Sverigechef
joachim.palmgren@presto.se
010-45 77 901

David Nilsson

Utbildningschef
Instruktörer och leverans
david.nilsson@presto.se
010-45 77 921

Malin Pahlin

Utbildarstöd
Instruktörer och leverans
malin.pahlin@presto.se
010-45 77 925

Peter Galuszka

Teamledare
Försäljning
peter.galuszka@presto.se
010-45 20 060

Emma Hedlund

Administrations- och Produktionschef
emma.hedlund@presto.se
040-62 67 822

Caroline Nordh

Rådgivning och bokning av utbildning
caroline.nordh@presto.se
010-45 77 910

Mimmie Larsson

Rådgivning och bokning av utbildning
mimmie.larsson@presto.se
010-45 20 060

Nada Stanic

Rådgivning och bokning av utbildning
nada.stanic@presto.se
010-45 20 060

Peter Boman

Rådgivning och bokning av utbildning
peter.boman@presto.se
010-45 20 060

Sammy Omari

Inkommande försäljning
sammy.omari@presto.se
0757 60 35 30

Brandlarm / Fasta släcksystem – Gas

Mikael Johansson

Affärsområdeschef
Affärsutveckling Gas & Detektion
mikael.johansson@presto.se
010-45 77 914

Ulf Allvar

Key Account Manager
Försäljningsansvarig
ulf.allvar@presto.se
010-45 20 373

Per Wickholm

Servicechef
Stockholm
per.wickholm@presto.se
010-45 20 463

Jari Burtsov

Säljare
Brandlarm
jari.burtsov@presto.se
010-45 20 453

Mikael Lind

Säljare/Projektledare
Släcksystem Fordon/Kök/Punktskydd
mikael.lind@presto.se
010-45 20 460

Leif Lindgren

Projektledare
leif.lindgren@presto.se
010-45 20 465

Johan Lindeberg

Projektledare
johan.lindeberg@presto.se
010-45 20 452



Patric Liljedahl

Ansvarig arbetsledare
Marin service
patric.liljedahl@presto.se
010-45 20 121

Kristoffer Holmberg

Sakkunnig
Brandlarm
kristoffer.holmberg@presto.se
010-45 20 471

Olov Vallin

Sakkunnig
Gassläcksystem
olov.vallin@presto.se
076-677 48 45

Niklas Hallman

Produktspecialist
Fordon/Kök/Punktskydd
niklas.hallman@presto.se
0920-40 74 03

Johan Lindberg

Produktspecialist
Fordon/Kök/Punktskydd
johan.lindberg@presto.se
0910-20 04 09

Teknik och inköp

Göran Hult

Teknik- och inköpschef
goran.hult@presto.se
010-45 20 014

Eva Apelgren

Strategisk inköpare
eva.apelgren@presto.se
010-45 20 045

Patrik Roxström

Teknik
patrik.roxstrom@presto.se
010-45 20 037

Rickard Fagerström

Inköpare
rickard.fagerstrom@presto.se
010-45 20 039

Adam Hedbris

Inköpare
adam.hedbris@presto.se
010-45 20 026

Madeleine Gerdåker

Inköpsassistent
madeleine.gerdaker@presto.se
010-45 20 015

Anpassa
Den här webbplatsen använder sig av cookies för att ge dig som besökare tillgång till olika funktioner som underlättar ditt användande av webbplatsen.