Kontakta oss

Har du en fråga till vår kundtjänst? Använd vårt kontaktformulär. Du kan även boka service och boka ett möte.

Huvudkontor

Presto Brandsäkerhet AB
Värmbolsvägen 2, BOX 315
641 23 Katrineholm

Org.nummer: 556112-0584
Telefon: 010-45 20 000
E-post: info@presto.se

Öppettider

mån-tors: 07.30 till 16.30
fre: 07.30 till 15.30
lör-sön: stängt

Kundtjänst och service

Telefon: 010-45 20 010
E-post: kundtjanst@presto.se
Kontaktformulär

Order/Supply Chain

Telefon: 010-45 20 020
E-post: orders@presto.se

SBA och PreVision

Telefon: 010-45 20 030
E-post: prevision@presto.se

Utbildning

Telefon: 010-45 20 060
E-post: utbildning@presto.se


Kontaktuppgifter till personal på lokala kontor i våra fem regioner hittar du i menyn (till vänster).


Ledning

Filip Bjurström

VD/Koncernchef
filip.bjurstrom@presto.se
010-45 20 040

Madelene Tegerstrand

vVD/Ekonomichef
madelene.tegerstrand@presto.se
010-45 20 027

Johan Wiksäter

Divisionschef
johan.wiksater@presto.se
010-45 20 400

Gustav Paringer

Divisionschef
gustav.paringer@presto.se
090-780 80 02

Daniel Friberg

Försäljningschef
Marknadschef

daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Jörgen Danielsson

Kvalitets- och miljöchef
jorgen.danielsson@presto.se
010-45 20 018

Thomas Härell

Produktionschef
thomas.harell@presto.se
010-45 20 017

Göran Hult

Inköpschef/Teknik & Utveckling
goran.hult@presto.se
010-45 20 014

Försäljningsavdelning

Daniel Friberg

Försäljningschef/Marknadschef

daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Rasmus Rapp

Key Account Manager
Stockholm
rasmus.rapp@presto.se
010-45 20 437

Camilla Mikkelsen

Key Account Manager
Malmö
camilla.mikkelsen@presto.se
010-45 20 304

Jonny Ramberg

Key Account Manager
Göteborg
jonny.ramberg@presto.se
010-45 20 103

Magnus Svalin

Bid Manager
LOU
magnus.svalin@presto.se
010-45 20 145

Förstahandsredskap

Roger Gullbrand

Key Account Manager
Återförsäljare
roger.gullbrand@presto.se
010-45 20 048

Anders Karlsson

Affärsområdeschef
anders.karlsson@presto.se
010-45 20 049

Kundtjänst

Peter Eriksson

Kundtjänstchef

peter.eriksson@presto.se
010-45 20 070

Kundtjänst Service

Kundtjänstmedarbetare
Gunilla Rosenlund
Eva Drevemo-Jansson
Indira Ferizovic
Jesper Jonsson
Michaela Sjöman
Sofia Pettersson

kundtjanst@presto.se
010-45 20 010

Order/Supply Chain

Kundtjänstmedarbetare
Mika Koljonen
Carina Lilja
Karin Nagy

orders@presto.se
010-45 20 020

Kvalitet & miljö

Jörgen Danielsson

Kvalitets- och miljöchef
jorgen.danielsson@presto.se
010-45 20 018

Emelie Arkad

Hållbarhetssamordnare
emelie.arkad@presto.se
010-45 77 905

Projekt & implementering

Magnus Eclundh

Teamledare
magnus.eclundh@presto.se
010-45 20 082

Christel Löfvendahl

Projektledare
christel.lofvendahl@presto.se
010-45 20 005

Jenny Stenhammar

Projektkoordinator
jenny.stenhammar@presto.se
010-45 20 375

Magnus Wiklund

Projektkoordinator
magnus.wiklund@presto.se
060-60 66 401

PreVision

Daniel Friberg

Utvecklingsansvarig PreVision
daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

PreVision Support

Administratörer
Camilla Bergman
Alexandra Lindqvist
Louise Frank

prevision@presto.se
010-45 20 030

Andreas Holmér

Teamleader
Brandskyddskonsult
andreas.holmer@presto.se
010-45 20 494

Brandposter / Stigarledningar

Robert Johansson

Affärsområdeschef
Brandposter / Stigarledningar
robert.johansson@presto.se
010-45 20 041

Magnus Pegefelt

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
magnus.pegefelt@presto.se
010-45 20 029

Anders Cederholm

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
anders.cederholm@presto.se
010-45 20 063

Rigas Bersofliotis

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
rigas.bersofliotis@presto.se
010-45 20 448

Utbildning

Joachim Palmgren

Affärsutvecklingschef
Utbildning
joachim.palmgren@presto.se
010-45 77 901

Johan Larsson

Utbildningschef
johan.larsson@presto.se
010-45 77 907

Philip Morin

Key Account Manager
philip.morin@presto.se
092-04 07 421

Per-Erik Andersson

Säljare Utbildning
Region Mitt & Öst
pelle.andersson@presto.se
010-45 20 478

Cazzandra Nygren

Kompetensrådgivare
Region Mitt
cazzandra.nygren@presto.se
010-45 20 009

Liv Svanberg

Kompetensrådgivare
Region Nord
liv.svanberg@presto.se
010-45 77 911

Caroline Nordh

Kompetensrådgivare
Region Mitt
caroline.nordh@presto.se
010-45 77 910

Susanne Larsson

Kompetensrådgivare
Region Väst
susanne.larsson@presto.se
010-45 77 913

Stina Brandt

Kompetensrådgivare
Region Nord
stina.brandt@presto.se
010-45 77 912

Peter Boman

Kompetensrådgivare
Region Syd
peter.boman@presto.se
010-45 77 902

Mimmie Larsson

Kompetensrådgivare
Region Syd
mimmie.larsson@presto.se
010-45 77 903

Pia Windh

Kompetensrådgivare
Region Syd
pia.windh@presto.se
010-45 77 904

Brandlarm / Fasta släcksystem – Gas

Mikael Johansson

Affärsområdeschef
Affärsutveckling Gas & Detektion
mikael.johansson@presto.se
010-45 20 000

Ulf Allvar

Key Account Manager
Fasta System
ulf.allvar@presto.se
010-45 20 373

Jari Burtsov

Säljare
Brandlarm
jari.burtsov@presto.se
010-45 20 453

Kristoffer Holmberg

Projektledare
Gas/Brand,
behörig ingenjör brandlarm,
sakkunnig brandlarm
kristoffer.holmberg@presto.se
010-45 20 471

Rasmus Lannér

Projektledare
Gassläcksystem
rasmus.lanner@presto.se
010-45 20 146

Kenth Hällgren

Ledande Tekniker
Brandlarm. Projektledare
kenth.hallgren@presto.se
010-45 20 459

Teknik och inköp

Göran Hult

Teknik- och inköpschef
goran.hult@presto.se
010-45 20 014

Patrik Roxström

Teknik
patrik.roxstrom@presto.se
010-45 20 037

Lars Östrand

Teknik
lars.ostrand@presto.se
073-031 59 40

Rickard Fagerström

Inköpare
rickard.fagerstrom@presto.se
010-45 20 039

Adam Hedbris

Inköpare
adam.hedbris@presto.se
010-45 20 026

Madeleine Gerdåker

Inköpsassistent
madeleine.gerdaker@presto.se
010-45 20 015

Marknad

Daniel Friberg

Försäljningschef/Marknadschef
daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Amanda Hansson

Marknadskoordinator
amanda.hansson@presto.se
010-45 20 447