Huvudkontor

Presto Brandsäkerhet AB
Värmbolsvägen 2, BOX 315
641 23 Katrineholm

Org.nummer: 556112-0584
Telefon: 010-45 20 000
E-post: info@presto.se

Öppettider

mån-tors: 07.30 till 16.30
fre: 07.30 till 15.30
lör-sön: stängt

Utbildning

Telefon: 010-45 20 060
E-post: utbildning@presto.se

Kundtjänst och service

Telefon: 010-45 20 010
E-post: kundtjanst@presto.se
Kontaktformulär

Order/Supply Chain

Telefon: 010-45 20 020
E-post: orders@presto.se

SBA och PreVision

Telefon: 010-45 20 030
E-post: prevision@presto.se



Ledning

Filip Bjurström

VD/Koncernchef
filip.bjurstrom@presto.se
010-45 20 040

Olof Fransson

Ekonomichef
olof.fransson@presto.se
070-51 72 022

Madelene Tegerstrand

Chef Verksamhetsutveckling
madelene.tegerstrand@presto.se
010-45 20 027

Daniel Friberg

Marknadschef
Kommunikationschef
daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Johan Wiksäter

Divisionschef
johan.wiksater@presto.se
010-45 20 400

Mats Andersson

Försäljningschef
mats.andersson@presto.se
073-70 75 889

Gustav Paringer

Divisionschef
gustav.paringer@presto.se
090-780 80 02

Rejin Ahmad

Divisionschef
rejin.ahmad@presto.se
010-45 20 100

Emelie Arkad

TF Kvalitets- och miljöchef
Hållbarhetssamordnare
emelie.arkad@presto.se
010-45 77 905

Thomas Härell

Produktionschef
thomas.harell@presto.se
010-45 20 017

Göran Hult

Inköpschef/Teknik & Utveckling
goran.hult@presto.se
010-45 20 014

Försäljningsavdelning

Mats Andersson

Försäljningschef
mats.andersson@presto.se
073-70 75 889

Rasmus Rapp

Key Account Manager
Stockholm
rasmus.rapp@presto.se
010-45 20 437

Camilla Mikkelsen

Key Account Manager
Malmö
camilla.mikkelsen@presto.se
010-45 20 304

Jonny Ramberg

Key Account Manager
Göteborg
jonny.ramberg@presto.se
010-45 20 103

Magnus Svalin

Bid Manager
LOU
magnus.svalin@presto.se
010-45 20 145

Förstahandsredskap

Anders Karlsson

Affärsområdeschef
anders.karlsson@presto.se
010-45 20 049

Roger Gullbrand

Key Account Manager
Återförsäljare
roger.gullbrand@presto.se
010-45 20 048

Kundtjänst

Peter Eriksson

Kundtjänstchef

peter.eriksson@presto.se
010-45 20 070

Kundtjänst Service

Kundtjänstmedarbetare
Gunilla Rosenlund
Eva Drevemo-Jansson
Indira Ferizovic
Jesper Jonsson
Michaela Sjöman

kundtjanst@presto.se
010-45 20 010

Order/Supply Chain

Kundtjänstmedarbetare
Mika Koljonen
Carina Lilja
Karin Nagy

orders@presto.se
010-45 20 020

Kvalitet & miljö

Emelie Arkad

TF Kvalitets- och miljöchef
Hållbarhetssamordnare
emelie.arkad@presto.se
010-45 77 905

Projekt & implementering

Magnus Eclundh

Teamledare
magnus.eclundh@presto.se
010-45 20 082

Christel Löfvendahl

Projektledare
christel.lofvendahl@presto.se
010-45 20 005

Jenny Stenhammar

Projektkoordinator
jenny.stenhammar@presto.se
010-45 20 375


PreVision

Daniel Friberg

Utvecklingsansvarig
PreVision
daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

PreVision Support

prevision@presto.se
010-45 20 030

Andreas Holmér

Teamleader
Brandskyddskonsult
andreas.holmer@presto.se
010-45 20 494

Brandposter / Stigarledningar

Robert Johansson

Affärsområdeschef
Brandposter / Stigarledningar
robert.johansson@presto.se
010-45 20 041

Magnus Pegefelt

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
magnus.pegefelt@presto.se
010-45 20 029

Anders Cederholm

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
anders.cederholm@presto.se
010-45 20 063

Rigas Bersofliotis

Säljare
Brandposter / Stigarledningar
rigas.bersofliotis@presto.se
010-45 20 448

Utbildning

Gustav Nord

Affärsområdeschef
Utbildning
gustav.nord@presto.se
010-45 77 906

Joachim Palmgren

Affärsutvecklingschef
Utbildning
joachim.palmgren@presto.se
010-45 77 901

Johan Larsson

Utbildningschef
Lärare
johan.larsson@presto.se
010-45 77 907

Philip Morin

Key Account Manager
Utbildning
philip.morin@presto.se
092-04 07 421

David Nilsson

Key Account Manager
Affärsutveckling
david.nilsson@presto.se
010-45 20 921

Per-Erik Andersson

Säljare
Utbildning
pelle.andersson@presto.se
010-45 20 478

Stina Brandt

Kompetensrådgivare
stina.brandt@presto.se
010-45 77 912

Liv Svanberg

Kompetensrådgivare
liv.svanberg@presto.se
010-45 77 911

Malin Pahlin

Kompetensrådgivare

malin.pahlin@presto.se
010-45 77 925

Caroline Nordh

Kompetensrådgivare
caroline.nordh@presto.se
010-45 77 910

Cazzandra Nygren

Kompetensrådgivare
cazzandra.nygren@presto.se
010-45 20 009

Mimmie Larsson

Kompetensrådgivare
mimmie.larsson@presto.se
010-45 77 903

Nada Stanic

Kompetensrådgivare
nada.stanic@presto.se
010-45 77 902

Susanne Larsson

Kompetensrådgivare
susanne.larsson@presto.se
010-45 77 913

Vanessa Larsson

Kompetensrådgivare
vanessa.larsson@presto.se
010-45 77 904

Brandlarm / Fasta släcksystem – Gas

Mikael Johansson

Affärsområdeschef
Affärsutveckling Gas & Detektion
mikael.johansson@presto.se
010-45 20 000

Ulf Allvar

Key Account Manager
Försäljningsansvarig
ulf.allvar@presto.se
010-45 20 373

Jari Burtsov

Säljare
Brandlarm
jari.burtsov@presto.se
010-45 20 453

Mikael Lind

Säljare/Projektledare
Släcksystem Fordon/Kök/Punktskydd
mikael.lind@presto.se
010-45 20 460

Leif Lindgren

Projektledare
leif.lindgren@presto.se
010-45 20 465

Johan Lindeberg

Projektledare
johan.lindeberg@presto.se
010-45 20 452



Patric Liljedahl

Ansvarig arbetsledare
Marin service
patric.liljedahl@presto.se
010-45 20 121

Kristoffer Holmberg

Sakkunnig
Brandlarm
kristoffer.holmberg@presto.se
010-45 20 471

Olov Vallin

Sakkunnig
Gassläcksystem
olov.vallin@presto.se
010-45 20 121

Niklas Hallman

Produktspecialist
Fordon/Kök/Punktskydd
niklas.hallman@presto.se
0920-40 74 03

Johan Lindberg

Produktspecialist
Fordon/Kök/Punktskydd
johan.lindberg@presto.se
0910-20 04 09

Daniel Strandh

Servicechef
Malmö
daniel.strandh@presto.se
010-45 20 305

Per Wickholm

Servicechef
Stockholm
per.wickholm@presto.se
010-45 20 463

Teknik och inköp

Göran Hult

Teknik- och inköpschef
goran.hult@presto.se
010-45 20 014

Patrik Roxström

Teknik
patrik.roxstrom@presto.se
010-45 20 037

Lars Östrand

Teknik
lars.ostrand@presto.se
073-031 59 40

Rickard Fagerström

Inköpare
rickard.fagerstrom@presto.se
010-45 20 039

Adam Hedbris

Inköpare
adam.hedbris@presto.se
010-45 20 026

Madeleine Gerdåker

Inköpsassistent
madeleine.gerdaker@presto.se
010-45 20 015

Marknad

Daniel Friberg

Marknadschef
Kommunikationschef
daniel.friberg@presto.se
010-45 20 446

Amanda Hansson

Marknadskoordinator
amanda.hansson@presto.se
010-45 20 447